Ženský pivní kroužek

Důležité: Organizační informace: prosíme o rezervaci míst – stačí napsat zprávu na FB: Polsko-český pivní deníček. Máme místo pro 30 osob, pokud se nestihneš zapsat – klidně přijď, jen nemůžeme zaručit, že bude dost degustačního skla, židlí u stolu a hodnotících tabulek.

TERMÍNY:

  • 17.6 pondělí: CENTRUM - téma: Pivní kvíz a nejdůležitější znalosti z pivovarnictví

Když se onehdá před naší garáží rozhořela debata, jestli je Radegast lepší než Svijany, nepustili mě sousedi – nehledě na to, že jsem certifikovaná pivní hodnotitelka – ke slovu. Ano, říkal to už Vinnetou: „Když muži mluví, ženy mlčí“. Je to vlastně docela trefný popis aktuální situace. A tak mě napadlo – co, kdybychom se sešly v ženském kruhu a naučily se něco o pivu, vedly zápisky z degustace, cvičily senzoriku? Každý měsíc se sejdeme v hospodě Kurnik Šopa v centru Ostravy nebo v Porubě. Každé setkání bude ok. 2 hodin povídání na dané téma a pak budeme degustovat, zapisovat a diskutovat. Každý měsíc probereme nové téma, můžeš se připojit kdykoli – kdo ví, jestli v sobě neobjevíš senzorický talent?

Degustaci povede: Natálie Raclavská

Témata:

1. Jak rozumět nápojovému lístku? Co vše lze vyčíst z nápojového lístku a k čemu jsou ty informace dobré?

Název pivovaru – kolik pivovarů je v ČR? Kde ve světě vzkvétají pivovary? Název pivního stylu: co je to pivní styl?

Proč pivo není „zlatavý mok“? Jaké pivní styly jsou nejčastější v tradičních hospodách, a jaké v multitapech? Co je to IPA?

Kolik IP existuje? Kolik je pivních stylů a jaké jsou nejpodivnější? Proč se v Čechách nejvíc pije ležák?

Rozdíl mezi horní a dolní fermentací. EPM %: Co znamenají ta procenta na pivním lístku?

Cena: proč je řemeslné pivo dražší? Co je při výrobě piva nejdražší?

Která surovina je „nejdražší“? Co je ještě uváděno na lahvích? IBU, hop rate, EBC, prohlížíme a vysvětlujeme pivní etikety.

Jde z pivní lahve zjistit, kdy bylo pivo uvařeno/zaláhvováno?

+ degustace nabídky hospody

2. IPA a chmely nové vlny: kde se IPA vzala a proč je tak oblíbená? Historie pivního stylu + historie americké pivní revoluce, příběh Anchor Brewing.

Kolik IP známe? Rozluštíme zkratky: AIPA, DIPA, DDH IPA, WCIPA, Red IPA, Cold IPA, Dry IPA, black IPA, micro IPA, SIPA, NEIPA, EC IPA, Hazy, vermont, juicy, wheat…

Jak důležitý je v IPě chmel? Co je to chmelení za studena? Jak se s chmelem pracuje během vaření?

Kdy a kolik se ho přidává? Krátké intro o typech chmelu. Jaké jsou nejdůležitější chmely nové vlny?

Jaké chmely se používají v Evropě? Biotransformace. Kvíz a hra na učení: naučíme se vyjmenovat X odrůd chmele.

+ degustace nabídky hospody

3. Co dělá pivní hodnotitel a co z toho má? Jaké existují certifikační programy a jak lze získat pivní certifikát?

Jak vypadá a jak vyplňovat hodnotící arch? Společné vyplňování hodnotícího archu na příkladu některého z komerčních českých ležáků.

Co umí lépe „očichat“ stroj? Nejčastější pivní vady a jejich příčiny?

Proč některé pivovary mají pivní vady a neřeší je? Co je to HGB? 

+ degustace nabídky hospody

4. Z čeho se pivo vaří? Přehled základních surovin, jak vypadá pivní receptura – příklad receptu w brewfather, příklad receptu z Pivařky.

Co je to slad? Typy sladů. Slady před plzeňským a jak asi vypadala historická piva.

Chmel – odrůdy, typy chmelení, granulát – šištice.

Kvasinky – typy, jaké se používají pro domácí vaření.

Laboratoře v pivovarech. Odrůdy kvasinek Belgie. Co domovarníci ještě přidávají do piva? – komentujeme příkladovou pivní recepturu.

+ degustace nabídky hospody

5. Vařím pivo (nejen doma) krok za krokem: Základní suroviny. Jak vypadá pivní recept?

Jaké jsou appky na výpočty množství surovin?

Kniha Pivařka. Postup práce – krok za krokem + co v jednotlivých fázích vzniká?

Fermentace a ležení – proč je tak důležité udržet teplotu? Odlišnosti ve vaření různých pivních stylů.

+ degustace nabídky hospody

6. Pivní styly, které se jen tak nevidí: Pivní revoluce to není jen IPA, ale i návrat k tradičním stylům – jaké jsou typické pro střední Evropu (Grodziskie, Baltic porter, Berliner weisse, české pivní styly).

Kolik pivních stylů existuje? Co to je spontánně kvašení a jaká piva vznikají? Lambic, Flanders. Belgická pivní tradice. Pšeničná piva – Reinheitsgebot, Německá pivní tradice, bock, kolsh, odkud se vzal octoberfest?

Proč je důležité domovarnictví? Pivo bez chmele? Další důležité nebo módní styly: kyseláč, pastry sour, gose, RIS, saison, nakuřovaná (uzená piva).

+ degustace nabídky hospody

7. Cvičení slepých a trojúhelníkových testů. Jaké typy testů se provádějí? Co je to trojúhelníkový test?

Provedeme různá degustační cvičení – např. seřadíme piva podle IBU. Trojúhelníkový test. Provedeme slepý test, se zápisem z degustace, vybereme „nejlepší a nejhorší“. Diskuze.

8. Pivní vady: jaké jsou nejčastější a kde se berou? Jak degustovat, abychom vycítili pivní vady? 

Nejčastější pivní vady – diacetyl – jak ho poznat (na příkladu vybraného českého ležáku), možné příčiny vzniku. Síra v různých podobách, DMS. Estry. Fenoly.

+ degustace nabídky hospody

9. Pivní knihovnička: jaké zajímavé knihy o pivu vyšly? Proč je česká pivní literatura kvalitní?

Prohlížíme si nejdůležitější knihy: Pivařka + Basářová: Pivovarství + další knihy a učebnice. Jak je kniha Pivařka vymyšlená? Jak se zapisují recepty a jak je číst?

Pivní výpočty podle Pivařky. Časopis Piwowar, příklady z polské literatury. Pivovarský kalendář. Popularizační knihy o pivu + jeden špatný příklad. Kniha Punkové podnikání od zakladatelů kultovního BrewDogu. Co „pivního“ sledujeme na internetu?

+ degustace nabídky hospody

 

10. Opakování matka moudrosti – co jsme se naučily a co je složité? Přehled toho, o čem jsme mluvily. Nejdůležitější termíny týkající se pivovarnictví: EPM, mladina, co je slad, z čeho se vaří, jaké jsou pivní styly, co víme o chmelení, pivní vady. Proces výroby piva – opakování a hledání problematických, nejasných momentů. Hra – pivní kvíz (a, b, c, d).

+ degustace nabídky hospody